Көлік, көліктік техника және технологиялар

«Көлік, қөлік техника және технологиялар» білім беру бағдарламасы

бойынша бакалавриат түлек моделі

Осы профиль бакалавры көлік техниканы жөңдеу, пайдалану және жобалаумен байланысты жиынтықты мәселерді шешуге бағытталған адам қызмет құралдар, тәсілдермен әдістер жиынтығын өзінде қамтитың материалдық өңдіріс сферасында қызмет жасауына дайындалады
Білім беру бағдарламасының мақсаты
Білім, ғылым зерттеу және тәжиребелік бағытталған оқу байланыс негізінде көлік техниканы жөңдеу, пайдалану және жобалаумен байланысты жиынтықты мәселерді шешуге мүмкін жоғары кәсібі мамандарды дайындау
Берілетін дәреже
«6В07101- Көлік, қөлік техника және технологиялар» білім беру бағдарламасы бойынша техника және технология бакалавры
Маман лауазымдарының тізбесі
Автокөліктерге техникалық қызмет көрсету аялдама жетекшісі, автотізбек бастығы, гараж бастығы, шеберхана меңгеруші, автосарапшы, өңдірісті басқаруын ұйымдастыру инженер, өңдірісті дайындау инженер, көлік техниканы техникалық пайдалану инженер, колледж мұғалемі, ғылым қызметкер, конструктор, технолог, (цех) телім шебері
Кәсіби қызметтерінің нысандары
Жабдықтармен көлік техниканы жасайтын машина құрылыс зауыттар; көлік техниканы пайдалануын жүзеге асыратын кәсіпорындармен ұйымдар; конструкторлық, жобалық және технологиялық ұйымдар; машина жөңдеу кәсіпорындар; машина құрылыспен жөңдеу фирмалық және дилер орталықтар; маркетингты және көлік-экспедициондық қызмет; техникалы-материалдық қамтамасыздандыру жүйелері; көлік басқару қызмет.
Кәсіби қызметтерінің функциялары

-көлік техниканың тұйіндерін құрастыру, дайындамаларды, бөлшектерді жасау типтік технологиялық процестерді жасау;

- көлік кәсіпорындардын өңдірістік учаскілі деңгейінде өндірісті басқару;

- әрекеттегі өндірісті технологиялық сүйемелдеу;

-типтық шешу негізінде жабдықтармен көлік техниканы автоматтық басқару құралдарды техникалық құрылымдау;

- жабдықтармен көлік техниканың кұрылысын жетілдіру;

- көлік техникамен технологиялық процестерді жиынтықты механикаландырумен автоматтандыру;

- жабдықтармен көлік техниканын оптималды жұмыс тәртібін белгілеу және қамтамасыз ету;

-көлік өңдіріс кәсіпорындардын қызметтерін басқару және ұйымдастыру;

- жабдықтармен көлік техниканы жасаумен жетілдіру.

Жеке қабілеттері

1. Жалпы азаматтық қасиеттер: белсенді өмірлік ұстанымымен, азаматтық сана-сезімімен, заңға бағынушылығымен, өзінің азаматтық құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін түсінумен айқындалатын Отанға деген сүйіспеншілікпен көрінетін патриотизм.

2. Рухани-адамгершілік қасиеттер: ізгілік, адалдық, ар-ождан, басқа сенімдерге төзімділік, бейбітшілік пен әдет-ғұрыптарға көзқарастар, парасаттылық, мейірімділік.

3. Интеллектуалды қасиеттері: білім алу қабілеті, сыни және эмоциялық ойлау қабілеті, ағылшын тілін білу, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру, өмір бойы білім алу қабілеті.

5. Іскерлік қасиеттері: еңбексүйгіштік, жауапкершілік, икемділік, икемділік, командада жұмыс істей білу, төтенше жағдайларда стандартты емес шешімдер қабылдау қабілеті.

6. Ұйымдастырушылық-ерік қасиеттері: мақсатқа ұмтылу, өзіне талап ету, өзін-өзі бақылау, ұйымшылдық, коммуникабельділік, жалпы мәдениеттің болуы, ерік-жігер, белгіленген мақсатқа жету қабілеті.

7. Ерекше қасиеттері: техникаға деген махаббат.

Теника және технологиялар бакалаврдың оқыту нәтижелері (Дублин дескрипторлары)

Білім беру бағдарламасын аяқтаған соң түлектер істей алады:

1) көлік техника даму келешегі және негізгі ғылым-техникалық мәселе бойынша білім көрсету;

2) кәсібі қызмет сферасында, көлік техника аймағында жаңа заманауи жетістіктерді қолдану;

3)көлік техника бойынша міндеттерді, мәселерді шешу және дәлелерді тұжырымдау;

4) мамандарға және мамандарға да еместерге көлік техниканы аймағындағы мәселер шешімдерді, ақпаратты, ойларды хабарлау.