Қазақстан университеттерінде сапаны қамсыздандырудың жүйесін тарату

ТЕМПУС III
СМ-SCM-T030B05-2005 «Қазақстан университеттерінде  сапардың қамсыздандыруның  системасын тарату»

Жобаның атауы
СМ - SCM-T030B05-2005 «Қазақстан университеттерінде  сапардың қамсыздандыруның  системасын тарату»
Мақсат

Қазақстан университетінде институционалдық системасының сапаны қамсыздандыруның жарату және тарату.

Зат облысы Т932 - Ішкі сапа бағаның системасы

Жобаның ұзақтығы

1 Жыл
Қаржылық
144 308 Еуро
Контрактортар

Варшава аграрлық университеті – Варшава, Польша

Координаторлар Қазақ аграрлық университеті, Алматы, Қазақстан
Серіктестер

Табиғат өнімдері және қолданбалы ғылымдар университеті – Вена, Автрия, Technische Universitat Ham-burg-Harburg - Гамбург, Германия,  Wageningen University - Вагенинген, Нидерланды,  Polish stateaccreditation committee - Вагенинген, Нидерланды, Polish stateaccreditation committee - Варшава, Польша,  Астана-ҚРның Білім және ғылым  министрлігі,  С. Сейфулин атындағы Қазақ мемлекеттік аграрлық университеті - Астана, Қазақстан, А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университеті - Қостанай, Қазақстан, Мемлекеттік университеті «Семей» - Семей, Қазақстан,  М.Х. Дулати атындағы Тараз мемлекеттік университеті – Тараз, Қазақстан, Батыс – Қазақстан аграрлық университеті – Орал, Қазақстан

Жоба Қазақстан ұлттық аграрлық университетімен, Варшава аграрлық университетімен, Вагенинген университетімен (Нидерланд), BOCU (Австрия) жасалады.

Сол жобаны жасау үшін келесі нәтіжелер  қол жеткізген:

•  А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетінің  менеджмент сапа системасы және оқу кредит системасы оқу процесін еңгізу тәжірибесі Ресей университеттерді  қызықтырды. Мысалы: Орал ауыл шаруашылық академиясымен келісм- шарт шегісінде А. Байтұрсынов атындығы Қостанай мемлекеттік универистетінің оқытушылармен менеджмент сапа системасы және оқу кредит системасы оқу процесіне еңгізу туралы  семинарлар өткізілді.
  • Каз НАУ, Еуразия симпозиумда университетінің оқытушылар сериктес – ЖОО оқу семинарда қатысты білім сапаны. Келесі білімдер менеджмент сапа системасы және оқу кредит системасы оқу процесінде  пайдалануда.

• 2006 жылдан бастап университетінде төлемақы системасы рейтинг баға системасына кіргізсін, сонымен бастап  қызметақы  нәтижелері  және олардың жұмыстың  сапасына.

Мәселелерді  және факторларды   айқындап алу:

• Төмен мотивация ПОҚ оқу сапасына;
  • Оқу сапаның жоғары системасының және студентттердің білімнің  бақылауы.  Студенттердің мотивациясы өте төмен;

• Профессор оқытушылар құрамының студенттердің білімін  бағасы жабық қызметі;
  • Студенттердің практикалық дайындауы өте төмен, оқу жоспардың   жүктемесі өте үлкен,  студенттердің білім бағасына  адамдардың факторы басымдылығы ескелртеді.

Жобаға қатысуы   А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетіне мүмкіншілік берді:

• Шетел университеттермен және   А. Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетімен  қатынастары  басталды.
  • Келесі «ТЕМПУС»  жобалардың қатысушы бола алды: «Шағын және  орташа кәсіпорындарға стратегиялық интегралдау  халықаралық менеджмен  және Болон принцип негізінде қоршаған ортаны қорғау  саласындағы оқу жоспарын жасау» т.б.