Гуманитарлық ғылымдар магистрінің мінездемесі

6М020300-Тарих мамандығы

6М020300-Тарих мамандығы негізінде келесі білім беру бағдарламасы қарастырылған:

6М020300-Тарих мамандығын тәмамдаған түлектерге  6М020300-Тарих мамандғы бойынша гуманитарлық ғылымдар  магистрі деген академиялық дәреже беріледі.

• Квалификациялық мінездеме

Магистранттың кәсіби қызметінің сферасы 6М020300-Тарих мамандағы ғылыми- педагогикалық бағыты бойынша: жоғарғы оқу жүйесінде педагогикалық қызметі, ғылыми- зерттеу жұмысы, сыртқы экономикалық және сыртқы саяси басқару қызметі.

Магистратура түлектерінің кәсіби қызметінің ауқымы

Респбуликалық, облыстық және аудандық оқу бөлімдері, облыстық, аудандық әдістемелік орталықтар, ҚР БҒМ-нің қадағалау – талдау бөлімдері, республикалық, облыстық және аудандық мәдениет ұымдары, мемлекеттік, ведомстволық (оның ішінде әртүрлі жекеше мекемелік) мұрағаттар, тарихи мұражайлар, мемлекеттік және мемлекеттік емес саладағы оқу орындары, ғылыми-зерттеу институтары, ведомствалық ғылыми-зерттеу ұйымдары.

Кәсіби қызметіне қажетті пәндер :
•тарихи деректер;
• ұлттық кітапхана қоры;
• оқу-әдістемелік әдебиет;
• арнайы ғылыми зерттеулер;
• қазіргі нормативті-құқықтық актілер және құжаттар;
• білім беру мекемелерінде тарихты оқыту әдістемесі.

Гуманитарлік ғылымдар магистрі өздік кәсіби саласында құзыреттілік танытып, оқу-ізденістік пен ғылыми-зерттеулік жұмысын жүзеге асыра алатын, тарихи пәндер бойынша әдістемлік сабақ бере алатын сонымен қатар гуманитарлық-әлеуметтік тарихи пәндер бойынша білімді болуға міндетті.

• Білім беру бағдарламасының құрылымы

Білім беру бағдарламасының құрылымы типтік оқу  бағдарламасы, оқу жоспары және элективті пәндер каталогымен негізделеді.

Дайындау бағыты ғылыми және педагогикалық:

БП Циклы (базалық пәндер) - жалпы кредит саны 16, міндетті компонент - 8 , таңдаулы компонент - 8. Бұл бөлімдегі БП циклын меңгеріп шықан білім алушы әлеуметтік танымның әдістемесін, іс-жүргізуді, басқару менеджменті білуі керек, негізгі қалыптасу кезеңдерін кәсіби негізінде  білуге үшін базалық білімдері болуы керек.

ПП Циклы (профильдық пәндер) – жалпы кредит саны 18, міндетті компонент - 2 , тандаулы компонент- 16. Бұл бөлімдегі ПП циклын меңгеріп шыққан білім алушы білімін, түсініктерін және дағдыларын, жоғары және орта арнайы білім беру  мекемелерінде кәсіби қызметін  атқару үшін білуі керек.

Мамандық бойынша келесі кәсіби практикалар қарастырылған:

Педагогиқалық практикасы - 3 кредит. Практика мақсаты – кәсіби–педагогикалық дағдылықты және біліктілікті арттыру, теоретикалық білімдерді жетілдіру және бекіту, оқу пәнінің мазмұнын толық меңгеру, жоғары мектепте  оқу процессін меңгеру. Практика орыны: Қостанай облысының жоғары оқу орындары.

Зерттеу практикасы - 3 кредит. Практика мақсаты – тарих ғылымының жаңаша теоретикалық және әдістемлік жетістіктерімен таңысу, магистірлік диссертацияға мұрағаттық мәліметтерді және тағы да басқа деректерді жинақтыру.

МҒЗЖ, дипломдық жұмысты (жобаны) жазып қорғауға дайындау мәселелері кіреді – 7 кредит. Жұмыстың мақсаты магистерлік диссертацияны қажетті әдебиеттер және деректерді жинақтау арқылы жазып, қорғауға дайындау.

Академиялық күнтізбе теориялық оқу, емтихандық сессия, аттестация, кәсіби практика, демалыс күндерін (каникул және мейрам) күндерін көрсетеді.

• Білім беру бағдарламасы негізінде ҚР кредиттарын ECTS кредиттерымен сәйкестендіру

6М020300- Тарих мамандығы бойынша білім алушылардың академиялық мобильдігі үшін және білім беру бағдарламасының қабылдануы үшін қазақстандық кредиттері  ECTS кредиттерімен сәйкестеңдірілген.

Қазақстандық кредиттер мен ECTS кредиттерімен сәйкестенуі

1 курстың оқу жоспары

Цикл

Пәннің аталуы