Біз туралы

ҚР Үкіметінің 2016 жылғы 10 маусымдағы № 344 қаулысына сәйкес, жеке құрам бойынша ректордың 13.07.2016 ж. № 14 бұйрығымен. А. Байтұрсынов запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша азаматтарды даярлау бойынша әскери кафедра құрылды.

Әскери кафедраның міндеттері: бейбіт уақытта Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жұмылдыру резервін дайындау, сондай-ақ жастарға әскери-патриоттық тәрбие беру және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің имиджін көтеру болып табылады.

Кафедрада оқу ақысыз және ақылы негізде жүргізіледі.

Әскери кафедра оқытушыларының құрамына запастағы офицерлер мен азаматтық персонал кіреді.

Барлық оқытушылар құрамы университет жанында ұйымдастырылған педагогикалық шеберлік курстарында және Ұлттық қорғаныс университеті жанындағы біліктілікті арттыру курстарында оқытылады.Барлық әскери-есептік мамандықтар бойынша студенттермен сабақтар Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар және әскери білім департаменті бекіткен оқу жұмыс бағдарламалары бойынша жүргізіледі.

Ұйымдастыру кафедрасы:

• Басшылық
  • Циклдар
  • Оқу-көмекші персонал
  • Инженерлік-техникалық персонал

Кафедрада 400-ден астам студент оқиды.

Әскери кафедра университет шеңберінде запастағы офицерлерді келесі мамандықтар бойынша даярлауды қамтамасыз етеді.

Әскери-есептік мамандықтың атауы

Ескертпе

Құрлық әскерлерінде байланысты ұйымдастыру

жасөспірімдер үшін мамандық

Тәрбие және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру

жасөспірімдер үшін мамандық

Жалпы әскери бөлімшелерді жауынгерлік қолдану

жасөспірімдер үшін мамандық

Әскери кафедрада болашақ Отан қорғаушылар-офицерлердің жоғары моральдық-психологиялық қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған тәрбиелік және әскери - патриоттық жұмыстар жүйелі және мақсатты түрде жүргізіледі.

2018 жылдың 4 мамырында кафедра базасында "Жәнібек Тархан" әскери-патриоттық клубы құрылды.

ЖОО студенттері мен мектеп оқушылары арасында имидждік жұмыстар белсенді жүргізілуде.

Әскери кафедра студенттері келесі негізгі пәндер бойынша оқудан өтеді: тактикалық дайындық, саптық дайындық, жаппай қырып-жоятын қарудан қорғау, атыс дайындығы, Қазақстан Республикасының басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының Қарулы Күштерінің жарғылары, әскери топография, әскери-техникалық дайындық және т. б.

Оқу-материалдық базасы

• Кафедра 3 оқу корпусында орналасқан, периметрі бойынша қоршалған, бақылау-өткізу пункті, саптық плац, қызметтік үй-жайлар және оқу аудиториялары (соның ішінде жауынгерлік басқару сыныбы, классикалық тактикалық даярлық, тактикалық-арнайы даярлық сыныбы, компьютерлік сынып, байланыс мамандарын даярлау сыныбы, тәрбие және идеологиялық жұмысты ұйымдастыру бойынша мамандарды даярлау сыныбы, жертөле үй-жайында атыс даярлығы сыныбы жабдықталған, онда атыс даярлығының оқу-жаттығу кешені іс жүзінде пайдаланылады) әскери техника мен әскери-техникалық мүлікті сақтауға арналған екі бокс, кітапхана, кафедра бойынша кезекшінің бөлмесі, қаруды сақтауға арналған бөлме.

Оқу қаруы: ПКТ пулеметі , АКС-74У автоматтары, РПК - 74 пулеметі, СВД снайперлік винтовка , ПКМ пулеметі, АГС-17 гранатомет .

Оқу-жауынгерлік топтың техникасы: БМП 2 жаяу әскердің жауынгерлік машинасы, ГАЗ-66 КШМ-Р142Н базасындағы командалық-штабтық машина. Лазерлі тир, АК-74 массогабаритті макеттер, РПК.

Әскери-техникалық мүлік:

• аспаптар: ТПРХР, ВПХР , ДП-5 , ДП-4 , ДП-22В, ИД-1, ИМД-21Б; * - радиостанциялар және байланыс құралдары: УКВ РRС-930, Р-123М, вс-720А зарядтау құрылғысы, далалық ТА-57 телефоны;
  • мүлік: шағын саперлік күректер, УТД қозғалтқышының макеті, БМП-2 ауа жинағыш, БМП-2 жылытқыш қазандық, БМП-2 жүріс бөлігінің элементтері, БКФ сорғысы, дала асүйлері МК -10, КП-130, КП-30.

Әскери кафедрадағы оқытудың артықшылықтары

• Запастағы офицерлер бағдарламасы бойынша әскери даярлықтың толық курсын бітірген білім алушыларға "запастағы лейтенант" әскери атағы беріледі»
  • Әскери дайындық азаматтық оқумен бір мезгілде өтеді, яғни студент әскерде мерзімді қызметке шығару уақытын жоғалтпайды, ал бірден әскери билет алады;
  • Офицерлік атақ университетті бітіргеннен кейін жұмысқа орналасуда қосымша артықшылық болып табылады

Әскери даярлықтың нысаны мен мерзімдері

• Әскери дайындықты ұйымдастыру нысаны - "әскери күн"әдісімен.
  • Әскери дайындық мерзімі-2 жыл