Қазақстан жоғары мектебінде оқу, әдістемелік, ғылыми-зерттеу және тәрбие жұмыстарын, сондай-ақ ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау мен олардың біліктілігін арттыруды жүзеге асыратын жоғары оқу орнының негізгі оқу-ғылыми құрылымдық бөлімшесі дәстүрлі түрде кафедра болып табылады.

Гуманитарлық-әлеуметтік факультеттің құрылымында 7 кафедра жұмыс істейді: тілдер және әдебиет теориясы кафедрасы, журналистика және коммуникациялық менеджмент кафедрасы, психология және педагогика кафедрасы, Шетел филологиясы кафедрасы, философия кафедрасы, шет тілдер кафедрасы және практикалық лингвистика кафедрасы.

Кафедра жоғары білікті профессорлық-оқытушылық құраммен қамтамасыз етілген, оның ішінде доктор, ғылым кандидаттары және әртүрлі бағыттағы магистрлер (тарих, филология, философия, педагогика, психология, саясаттану).