Ахмет Байтұрсынов атындағы ҚМУ-де мүмкіндігі шектеулі жандар үшін кедергісіз орта құру мәселелерін талқылауға арналған дөңгелек үстел өткізілді. Бұл іс-шара халықаралық жоба аясында өтті және А.Байтұрсынов атындағы Қостанай мемлекеттік университетінің психология және педагогика кафедрасының профессорлары мен оқытушыларының белсенді қатысуымен және Қостанай облысы ҚХА Аналар Кеңесінің серіктестігімен ұйымдастырылды.

– Біз мұнда тек жұмыс тәжірибесімен алмасу үшін ғана емес, мұны қалай тезірек жасау керектігі және осы маңызды әлеуметтік және адами міндеттің шешілуіне кедергі болатын жайттар туралы пікір алмасу үшін жиналдық, – дейді ҚМУ құрметті профессоры Лилия Саркисян.

Енді «қол жетімді орта» бұл пандустардың қол жетімділігі ғана емес, сонымен бірге нормативтік реттеу, кеңістікті ұйымдастыру, бағдарламалар мен әдістерді әзірлеуді қоса алғанда, барлық шаралар жиынтығы. Міндет - денсаулықты шектеудің түрі мен дәрежесіне қарамастан, объектілерді, қызметтерді және бағдарламаларды барлық адамдар үшін мүмкіндігінше қолайлы ету. Бірақ, Еңбек, әлеуметтік қорғау және көші-қон комитетінің Қостанай облысы бойынша департаментінің басшысы Мұрат Мұратбековтың айтуынша, әлі де шешілмеген мәселелер көп.

- 2018 жылдың басында қалалар мен аудандардың басшылары жалпы облыс бойынша 1862 нысан мүмкіндігі шектеулі жандарға қызмет көрсетуге бейімделгенін хабарлады. Бірақ тексеру барысында белгілі болғандай, олар ресми түрде есеп берген. Бүгінгі таңда білім беру нысандарының тек 30% -ы, спорт саласында 20-ы стандарттарға сәйкес келеді. Бүгінгі таңда облыс орталығындағы қалалық бағыттарда жұмыс істейтін 200 автобустың тек аз бөлігінде көтергіштер бар, дегенмен әр көлік онымен жабдықталуы керек.
Пікірталасқа облыстың жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасы, білім басқармасы, «Нұр Отан» партиясының облыстық филиалдары, «Ақ жол» және «ҚНКК» партиялары және Қостанай мен облыстың қоғамдық бірлестіктері қатысты. Олар мүгедектерге қол жетімді жағдай жасау, мүгедектерге жұмыс табу, мемлекеттік бағдарламалар бойынша баспана мен несие алу, зейнеткерлік жасын төмендету, оқытушыларды жергілікті университеттерде аудиолог мамандарды даярлау сияқты проблемалық мәселелерді талқылады.

Талқылау барысында жиналғандар нақты пайда әкелетін және өмір сүру сапасын жақсартатын көптеген проблемалық мәселелерді шешу үшін үкіметтік емес және қоғамдық ұйымдардың мемлекеттік органдармен тығыз ынтымақтастығы қажет деген қорытындыға келді. Және олар тиісті ұсыныстар мен шешімдердің жобаларын дайындады, олар Қостанай облысынан Парламент Мәжілісінің депутаттарына жіберіледі.